top of page

OCD מילון

PURE O

בעל אובססיות טהורות, שלרוב נקרא 'פיור או' על ידי הסובלים ממנו, הוא צורה של OCD הנבדלת מ-OCD מסורתי בכך שאינה מציגה התגלמות חיצונית; במקום זאת, גם האובססיות מעוררות החרדה וגם הקומפולסיות לחיפוש הקלה של OCD מתקיימות בראש בלבד. עם 'פיור או' הקומפולסיות מתגלמות כטקסים מנטאליים בלתי נראים, אך הן בכל זאת קומפולסיות, ולכן המושג 'פיור או' אינו מדויק.

Pure O נחלק ל-3 קבוצות: מיני, אלים, דתי.

PURE O
OCD מיני

מתבטא באובססיות ובמחשבות מיניות לא רצויות כמו: הפחד להיות אגרסיבי, דמיונות בלתי רצוניים על התנהגות מבישה ומטרידה, הפחד לבגוד בבן זוג, הפחד מלהיות הומו או הפחד מלהיות פדופיל.

HOCD – Homosexual OCD

משמש בעיקר בהתייחסות לפחדים הקשורים ב-OCD הומוסקסואלי, פחד אובססיבי ובלתי מוצדק מהיות האדם הומוסקסואל. מתבטאת בהתמודדות נפשית מורכבת עם מחשבות מיניות טורדניות וחודרניות -אובססיות- שהתוכן שלהן מתמקד בספקות חוזרים ונשנים לגבי נטייה מינית. החרדה שנמצאת בבסיס של HOCD היא משיכה מינית כלפי אובייקטים שנתפסים כטאבו לפי תפיסת העולם של האדם המתמודד.

כאשר הפרעת HOCD מופיעה במלוא העוצמה, נוטים הסובלים ממנה להקפיד יתר על המידה לבחון כל אינדיקציה או סימן מינורי לכך ש"הנטייה המינית שלי עומדת בסימן שאלה", למשל הלכתי ברחוב ומולי עברה בחורה יפה ולא נמשכתי אליה, האם אני הומו? או הסתכלתי על הידיים או הבטן של הבחור ששיחקתי אתו כדורסל, האם אני הומו?  אנשים המתמודדים עם HOCD גברים ונשים ואחד, יעשו מאמצים רבים על מנת לבדוק ולוודא את נטייתם המינית, למשל יסתכלו באתרים או בתמונות ויבדקו את העוררות שלהם.

כמו ב-OCD הסינדרום כולל מחשבות חודרניות, התנהגויות של הימנעות וטקסים מנטליים (למשל, ניתוח מעמיק של המיניות בקשרים הרומנטיים בעבר) וטקסים התנהגותיים (למשל, צפייה מרובה בפורנו של הטרוסקסואלי, כדי להוכיח לעצמך שאתה מתגרה מנשים). 

POCD- Pedophile  OCD

משמש בהתייחסות לפחדים הקשורים ב-OCD ופדופיליה, פחד בלתי הגיוני ואובססיבי מפני היות הסובל פדופיל.

מה ההבדל בין פדופיל לבין אדם הסובל מPOCD?  ההבדל הוא גדול: הפדופיל מחפש את הטרף שלו, הוא נהנה מפעילות מינית הכוללת צפייה בסרטונים או תמונות של קטינים, הוא מתגרה מזה ומחפש להגיע לפורקן אמיתי דרך מגע עם ילד/ה. לעומתו הPOCD, הוא נשמה טהורה, כל כך חשובים לו ילדים, שעצם המחשבה מעוררת בו חרדה איומה ומזעזעת אותו. הוא הבן  האדם האחרון שיפגע בילד/ה, לי לא הייתה שום בעיה להשאיר את ילדיי אצל בייביסיטר עם POCD.

מדוע זה קורה?

בocd ישנו פיוז'ן למחשבה, כלומר המחשבה נחוות כמציאות, כמשהו שיקרה בפועל. הpocd  כל כך מפוחד מעצם המחשבה של לפגוע מינית בילד/ה ובגלל הפיוז'ן הוא חווה את המחשבה כדבר שיכול לקרות מציאות ולכן הוא עסוק במגוון הימנעויות והתנהגויות בטוחות כמו: נמנע מלהסתכל ברחוב על ילדים, הוא לא יעז ללכת לבריכה שמא יתגרה או יעלו לו מחשבות. האבסורד הוא שהוא יכול להגיע למצב של עוררות ,אבל לא בגלל שהוא פדופיל אלא בגלל החרדה! הקשב והבדיקות לעוררות!

מיני
HOCD- Harm OCD

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית עם מחשבות אלימות (Harm OCD) היא סוג ספציפי של OCD המתאפיין בפחד של הלוקה בה לגרום נזק לעצמו או לאחרים. יש וריאציות רבות של OCD מסוג זה, בהן מחשבות על פגיעה פיזית, על תוקפנות כלפי עצמי או אחרים, על הריגת אחרים או התאבדות וכאשר לא נלווה אליו דיכאון ו/או רצון למות, הפחד מפגיעה עצמית נובע  מ-OCD אובדני, דבר השונה ממחשבות אובדניות שנובעות מדיכאון או מרצון להיגאל מייסורי מחלה גופנית.

מחשבות של אנשים עם HOCD, יכולות להיות "אולי תרצח את אשתך/בנך", הנטרול יכול להיות לומר לעצמי: "אני אוהב את אשתי/בני", או לרוץ לשטוף ידיים, בנוסף למחשבות אלימות האדם יחביא מספריים או כל חפץ חד שיכול לפגוע.   

 

לכולנו יש מדי פעם מחשבות חודרניות שליליות ופחדים, לעתים לא רציונליים, לפגוע או להיפגע, אך ההבדל הוא שבמקרה הזה מדובר על מחשבות אובססיביות (חוזרות) אשר גורמות לחרדה, וכאשר מדובר במחשבות אלימות על פגיעה באחרים, נוסף לחרדה גם לפגיעה בדימוי העצמי.

דמיינו את עצמכם כילדים צעירים, קצת חוששים לשחק עם הכלב החדש שקיבלתם. לא כי יש לכם פחד מכלבים אלא מכיוון שאתם חוששים שאם תיגעו בו, אתם עלולים לאבד שליטה ולהכות אותו.

דמיינו משהו אחר, אתם בנסיעה ולפתע צצה לכם מחשבה שאתם מסיטים את הרכב ופוגעים בעצמכם ובמישהו אחר. לכולנו יכולה להיות מחשבה כזאת, גם לי. אני לא בן אדם משוגע, אני לא רוצה לפגוע בי או באחר, אבל עדיין המחשבה הזו עולה במוחי והיא עלולה להפחיד אותי. בגלל שאני פסיכותרפיסטית המתעניינת ומטפלת בOCD ובחרדות, אני יודעת שזו רק מחשבה חודרנית, אולם לרבים מחשבה חודרנית יכולה להשתלט על החיים.

בשני המקרים הללו, החלק המפחיד ביותר הוא שאתם חוששים שאתם עלולים באמת להתנהג בהתאם למחשבות לא רצויות אלו.

אובססיות אלימות יכולות להוות אחד מהסימפטומים המתישים של הפרעה טורדנית כפייתית היות והן יכולות להופיע בכל רגע ומקום. לעיתים הן מקושרות עם טריגרים ספציפיים כמו אנשים מסוימים (למשל אנשים אהובים) או אוכלוסיות פגיעות (למשל פחד לפגוע בזקנים, ילדים או נשים) אך הן גם יכולות להתרחש גם עם זרים. בנוסף, גם רגשות ספציפיים, כמו כעס למשל, עשויים להוות טריגר לאובססיות שכאלו. במקרים רבים, אובססיות אלימות מגיעות משום מקום וללא כל אזהרה מוקדמת. הן גם יכולות להתרחש כשהאדם נמצא לבדו, ככה, בלי שום גירוי רגשי פנימי או חיצוני. הסובלים מבעיה זו עושים מאמץ רב כדי להיות עסוקים כל הזמן ומביעים חשש להישאר לבד או להשתעמם, היות והמחשבות הלא רצוניות שלהם עשויות להופיע בתדירות גבוהה יותר בזמן רגיעה ומנוחה.

כתוצאה מכך, רבים מאמינים כי הם לעולם לא יכולים באמת להירגע ולשחרר.

נ' בת 30, מדברת עם אמא שלה בטלפון מספר פעמים ביום, היא לא יכולה שלא לענות לטלפון מאמה מחשש שאולי היא מתקשרת כי היא במצוקה ואם נ' לא תענה אז יכול להיות שאמה תמות וזה יהיה באחריותה ובאשמתה.

הפתרון של נ': אשטוף ידיים כל פעם שמגיעה לי מחשבה שאמא שלי תמות או שמצבה ידרדר וכך לא יקרה לה כלום ואענה תמיד ובכל פעם לטלפון מאמא.  כשהיא לא יכולה לשטוף מספיק לנ' לגעת בקרם ידיים.

מתמודדים הסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית בעלת אופי אלים מדווחים על הדוגמאות הבאות:

  • חרדה לפגוע בחיות מחמד.

  • צורך בלתי נשלט לחטוף נשק משוטר ולצאת למסע ירי.

  • פחד מפני התקף של רגשות עוצמתיים, כמו זעם בלתי נשלט, שעלול לעורר אובססיות וטקסים כפייתיים נוספים. 

  • חרדה מפני דריסה של אדם אחר תוך כדי נהיגה.

 

הסובלים מאובססיות אלימות חוששים מלפעול על פי הדחפים הלא-רצויים שלהם. בדרך כלל מדובר במחשבות חודרניות שכוללות דימויים מנטליים של התנהגות אלימה וההתמודדות העיקרית של הסובל מהם היא עם השאלה מדוע הם ממשיכים לצוץ ומדוע קשה לשלוט בהם.

זאת ועוד, פעמים רבות המתמודדים הסובלים מהפרעת OCD עם תכנים אלימים, מתקשים לפעמים להבחין בין מחשבה לבין מימושה .הדימויים שהם רואים בראשם הם כה חיים ומפורטים, שהם מתחילים לתהות שמא מדובר במחשבה או בזיכרון של אירוע אותו הם ביצעו או חוו.

כתוצאה מכך, הם מתעסקים באופן כפייתי בווידוא חוזר ונשנה של המחשבה, כדרך לבדוק האם מדובר במחשבה או בזיכרון.

סרטון מומלץ לצפייה בנושא HOCD

חשיבה מאגית היא צורה של OCD המערבת עשיית קשר בין פעולות או אירועים שאין שום דרך שיהיו קשורים האחד לשני. לדוגמה, אתם אולי מאמינים שעל יד כך שתשטפו ידיים תבטלו מחשבות מזהמות על חולי או פגיעה בבת שלכם או שאמא לא תהיה חולה.

אלים
ROCD – Religion OCD

ocd הקשור בדת  מופיעה בקרב אנשים מאמינים- מהמגזר החרדי, הדתי לאומי והמסורתי, אבל לא רק. בארץ ובעולם מופיעים יותר מקרים של OCD בעל מאפיינים דתיים אשר חוששים לחלל את הדת, לקלל את אלוהים, מפחדים "לפגוע" באל , מודאגים לגבי מוסר וחווים חרדה עזה מחילול האל. יש כאלו שמשתמשים בתפילה כדי להתגבר על כך אך כאשר גם התפילה הופכת אובססיבית זה בעייתי.

התחושה הכבדה שמלווה מתמודדים דתיים הסובלים מ-OCD  יוצרת בקרבם רגשות אשם, תחושה של חוסר-אונים ואף מחשבות טורדניות חודרניות בלתי פוסקות.

רוב האנשים המאמינים אינם מפתחים OCD, אבל אפשר להתחבר די בקלות ולהבין חוויתית את הרציונל של מתמודדים עם אובססיות דתיות, גם אם זה נשמע לכאורה פתולוגי:

50% מהישראלים הולכים לבית הכנסת ביום כיפור, לא מדובר רק בשמירה על מסורת. הרעיון של כפרה, של בקשת סליחה מאלוהים שאתה לא רואה ולא חושב עליו בשאר ימות השנה, מספר לנו פרומיל ממה שעוברים אנשים שמתמודדים עם אובססיות דתיות. אצל דתיים, אם ניקח את כל תרי"ג המצוות, מצוות "עשה" ומצוות "לא תעשה", נגלה שלכולם יש גירעון מסוים. תמיד אפשר לעשות (או לא לעשות) יותר, אפילו אצל הצדיק הגדול ביותר. 

אבל לא רק בישראל, בכל תרבות בה קיים דגש חברתי על אמונה דתית. בארצות ערביות, למשל, כמו עירק, תימן ומצרים, אובססיות של מתמודדים עם הפרעה טורדנית-כפייתית קשורות כמעט תמיד לטקסים דתיים, בעיקר לאור הדגש שניתן באיסלאם על ניקיון והיטהרות. אנשים רבים עם OCD שמאמינים בקיום מצוות ואיסורי הדת,  נוצרים יהודים או מוסלמים, הם בעלי גישות דומות לגבי גודל האחריות המונחת לפתחם ביחסם עם האל והם נוטים למיזוג בין פעולה למחשבה.

דתי
ROCD
ROCD – Relationship OCD

ocd הקשור במערכות יחסים משמש לרוב בהתייחסות לפחדים הקשורים ב-OCD ובמערכות יחסים, בו הסובלים מפקפקים באופן אובססיבי בשאלה האם הפרטנר הנוכחי שלהם הוא באמת האדם הנכון עבורם והאם הם באמת אוהבים את הפרטנר שלהם או לא, אפילו במערכות היחסים האוהבות ביותר.

   

אנשים רבים חווים ספקות ושמים לב לפגמים אצל בני זוגם, אבל אצל אנשים הסובלים מROCD הספקות חוזרות ונשנות , ללא יכולת להגיע להחלטה לגבי טיב היחסים או שהם עוסקים צורה אובססיבית לגבי מגרעות בן/בת הזוג  האם יפה מספיק, חכם מספיק, מוסרי מספיק, חברותי מספיק, מוכשר מספיק).

יש אנשים יכולים לפתח ROCD, רק כשהם נאלצים לקבל החלטות חשובות בתחום הרומנטי כמו: האם לעבור לגור אתו? להתחתן? ללדת ילדים?

ניתן לסבול מROCD גם ביחס לקשרים מהעבר, מה שעלול להקשות על כניסה לזוגיות חדשה.

מחקר שהשווה בין נבדקים עם ROCD לנבדקים עם OCD מסוגים אחרים וקבוצת ביקורת, נמצאו רמות דומות של מצוקה ושל הפרעה בתפקוד בחיים.

הפרעה זו קשורה באמונות יסוד קיצוניות לגבי אהבה ומערכות יחסים כמו "אם מערכת היחסים אינה מושלמת ,אז זאת לא אהבת אמת", "אם יש ספק, אין ספק", "אם אני לא חושב על הבת זוג שלי כל היום, אז זאת לא הבת זוג הנכונה עבורי".

בנוסף למחשבות ההפרעה כוללת מגוון רחב של התנהגויות כפייתיות שמכונות טקסים. טקסים מפחיתים בטווח קצר את תחושת חוסר הוודאות, החרדה והמצוקה, אך משמרים ומחמירים את הבעיה בטווח הארוך. טקסים אלה כוללים ניטור ובדיקה חוזרת של עוצמת הרגשות (האם אני מרגיש מאוהב?), התנהגויות (האם היא מנשקת טוב?), ומחשבות (האם יש לי מחשבות ביקורתיות כלפיה?)

לעיתים קרובות הם מתייעצים עם משפחה או מטפלים על מנת לקבל אישור והרגעה, במקרים אחרים הם עלולים להימנע ממצבים שבהם יכולים להתעורר ספקות ומחשבות בלתי רצויות לגבי הקשר ולגבי בן/בת הזוג, לדוגמא הם עלולים להימנע מצפייה בסרטים רומנטיים מחשש שהדמויות יביעו יותר אהבה ותשוקה מהם, הם יכולים גם להימנע ממפגש עם חברים שנראים מאוהבים.

bottom of page